Cobrazap

28.08.2007

Cobra MT-550 je malá ruční radiostanice určená pro pásmo PMR, tedy 8 kanálů počínaje kmitočtem 446MHz. Tyto "vysílačky" se hojně používají mezi lidmi na spojení při různých příležitostech - sportovní akce, bojovky, pokec z jednoho domu do druhého a pak i několika nadšenci (mezi které patřím tak trochu i já :-) na spojení v řádu desítek, ba i stovek kilometrů. PMR radiostanic je na trhu poměrně velké množství a to od vyloženě dětských hraček neznámých výrobců až po profi stanice jako je například Alinco DJ-V446 nebo Intek MT446. Nelze tak tvrdit, že všechny stanice pro PMR jsou šmejdy, ale mezi různými typy jsou propastné rozdíly. V konstrukci opakovače pro pásmo PMR jsem si tak trošku více hrál se staničkou Intek MT2000 - tzn. kompletně rozebral, upravoval a dělal různé bastly. Byla to výborná stanice na experimenty a je velká škoda, že se již nevyrábí.

Kvůli jedné akci jsem si pořídil 2 kousky staniček Cobra MT-550. Proč zrovna tyto? Je to celkem jednoduché. Nástupce mnou zkoušené MT2000 je MT2020. Jenže cena této staničky je 1300,- bez baterek. Cobry nejsou zase tak o moc horší, prodávají se v páru, s akumulátory a v akci v ElectroWorldu jsem je koupil za 1299,-. Tomu prostě nešlo odolat :-)

Co je uvnitř?

Zmíněná akce proběhla dobře, spojení fungovala a jelikož jsem měl doma 2 stanice v záruce, tzn. jestě šroubovákem nepokořené, tak zde je několik obrázků z jejich nitra:

Automatické zapnutí

S Corboru jsem se pustil do jemných experimentů. V prvé řadě mě zajímalo, jakožto človeka, který nemá v ruce schéma, jakým způsobem je řešeno ve stanici napájení, případě nabíjení akumulátorů. Žádné překvapení se nekonalo, jen rezistor a jedna dioda - co by člověk čekal, resp. čekal více jak 10 hodin, než se stanice nabije :-) Další věcí, která me zajímala je, jak by šlo stanici napájet externě a hlavně, jak zařídit, aby se po připojení k elektrické energii sama zapla. Tato featura sla u MT2000 vyřešit jednou kapkou cínu, zde ale ne. Stanice má k zapínání a vypínání určeno tlačítko v pravém horním rohu a smysl je ten, že po stisknutí přivádí tvrdé napětí přímo od baterek někam k CPU. Řekl bych, že připojí napájení stanice a CPU si pak nějakým tranzistorem šťávu podrží. Díky tomu je odběr v klidovém stavu naprosto minimální. Funkce onoho tlačítka je taková, že pokud ho držíme, stanice se zapne, pokud ho stále držíme, stanice se vypne a to je vše. Nic víc. Pro automatické zapnutí bez zásahu někde do oblasti CPU je tedy nutné po připojení napájení simulovat stisk tlačítka na určitou dobu než se stanice zapne a to nejlépe bez zpětné vazby zapnutí, aby se zapojení moc nekomplikovalo. Tento simulátorek se dá vyřešit různými způsoby: tranzistor + kondenzátor, 555 a jeno jednočip. :-) Ano, i na simulaci stisku tlačítka lze použít programovatelný obvod a tak proč ne :-) AT-Tiny12 jsem koupil za 17,-Kč, prográmek v assembleru je malinkatý a SLEEP režim tohoto jednočipu zaručuje opravdu minimální spotřebu navíc - pod rozlišení multimetru.
Vlastní program funguje zcela jednoduše: Po připojení napájení se simuluje stisk tlačítka za 4 sekundy a poté se jednočip přepne do režimu SLEEP s minimální spotřebou a čeká tak až na odpojení napájení. Všechno funguje bezvadně, jen jsem narazil na problém, který jsem opravdu nečekal. A to jest, že po připojení externího napájení ke kontaktům pro baterky a nebo i baterek samotných, se ve stanici nabije nějaký filtrační kondenzátor a tento kondenzátor je schopen napájet spícího Atmela asi 5 minut :-) Řešením je, při externím napájení, vložit paralerně mezi napájecí svorky nějaký rezistor. Stačí 1k.

Prográmek pro Atmela