MP3 Dekodér

10.04.2001

Protože mi už delší dobu pomalinku "odchází" CD přehrávač, rozhodl jsem se využít jeho krabici k něčemu podobnému a tím je mp3 přehrávač. Našel jsem na inetu spostu zapojení, ale jen málo, které mě opravdu zaujaly. Nakonec zvítězila konstrukce Petra Šmída a to z více důvodů. Je to čistě HW řešení, takže žádný počítač, žádný pevný disk atd.. Je to čech, takže případné problémy můžu konzultovat přímo ve svém rodném jazyce a poslední plus je to, že v zapojení používá AVR Atmel ke kterému se dá sehnat spoutu literatury a mnoho lidí s ním dělá, takže není problém zapojit do řešení nějaké záludnosti nějakou diskuzi...

Takže co zde najdete?

Přehrávač se skládá se dvou částí: Dekodér a ovládací část. Dekodér jsem již postavil, takže můžu potvrdit jeho funkci. Ovládací část teprve stavím, takže je to zatím bez komentářů. Nechtěl bych zde dělat zrcadlo Petrových stránek, ale dávám zde to, co jsem pro ten přehrávač sám vytvořil a co se vám může hodit.

Dekodér

Schéma zapojení dekodéru najdete na petrových stránkách a zde si můžete stáhnout překreslené a upravené desky (pro oba IO v pouzdru PQMFP44) v bitmapovém formátu a překreslený obrázek rozmístění součástek.
Hlavními prvky dekodéru jsou IO MAS-3557 (dekodér MP3) a DAC-3550 (D/A převodník). Krystal jsem použil 15MHz. V zapoejní se při stavbě nevyskytly vážnější problémy, tedy až na to, že jsem musel přivést na pin SII (u MASe) při zapnutí kladný impuls, čili stačí připojit elektrolit jedním vývodem na napájecí napěti a druhý přímo na pin SII.
Funkce zařízení je asi taková, že se do převodníku posílají MP3 data a na výstupu to hraje. Zdroj dat může být různý. Pro jednoduchou kontrolu lze využít prográmek, který posílá obsah MP3 souboru na LPT port, takže po připojení ke 486ce můžete mít zvukový výstup lepší než ze SB Liveu. Petr píše, že by to mohlo hrát i na 286ce, ale nevím co sem měl doma za 486ku, ale procesor AMD 40MHz už vyloženě nestíhal posílat data na LPT (zvuk byl sekaný).. Intel 486/DX4 už úplně v pohodě - to vše při 128kBit rate.

DPS dekoderu

Ovládací část

Ovládací část teprve tvořím, respektive čekám na nějaké penízky z brigády, abych mohl pokračovat. Desku už jsem si udělal, osadil je paticemi a pasivními prvky. Zřejmě největší investicí bude displej (20x4) a pak SRAM a ATMEL...

19.6.2001 - Uz mi to hraje - coooollll.. nářez jak prase

Schéma a board v Eaglu