Asus EEE

26.02.2008

O "mininotebooku" Asus EEE PC-701 toho bylo na světovém i českém webu napsáno moc a moc. U mnoha lidí vzbudil rozporuplné reakce, každopádně je to opravdu první, cenově dostupný, malinkatý x386 počítač :-) A o tom to je. Sice disponuje jen 4G SSD diskem, ale vzhledem k tomu, že se moje práce omezuje na prohlížení webu, psaní zdrojáků a administraci pomocí SSH, je tato malá a lehká mašinka naprosto super. Jsem velmi nadšený :-)

Balík s tímto drobkem mi přišel z Holandska za 3 dny, záruka trvala rovné 4 dny :-) Ptáte se proč? Jelikož okolo EEE existuje skupinka nadšených lidiček, kteří mají, stejně jako já, neustálou potřebu do něčeho vrtat, zkoumat a vylepšovat. Tak i mě to nedalo, EEE podlehl a už je v jeho střevech napasovaný USB flash disk :-)

Toto je wiki jednoho maníka, který by do EEE nacpal snad i ledničku.
Neoficiální web uživatelů EEE s velmi podnětným fórem.

Flash disk ve střevech

Na začátek malé upozornění. Všchny potřebné informace o HW naleznete na výše uvedeném fóru. Následující úprava tedy není ničím novým, je to pouze ověření, že to funguje. Použil jsem flash disk Sandisk Corsair U3 o kapacitě 4GB. Není to sice moc, ale rychlé flashdisky jsou stále přece jen dost drahé, takže počám, až nějaká 16GB varianta klesne na únosnou cenu.

Na EEE mainboardu existují dvě místa, kde se jde připojit na USB sběrnici. Obě dvě místa končí na kontaktech minipci-e slotů. V praxi je však osazen pouze jeden a v něm sídlí Wifi karta. Ta ale USB nevyužívá, čili k internímu použití jsou dostupné oba dva, což je pozitivní :-) V podstatě tak stačí pouze připájet několik drátků na příslušná místa a přivést je k flash disku. Jednoduché a elegantní. Více už fotky.


zvětšit

Instalace Windows

Dodávaný OS v notebooku je linuxová distribuce Xandros s elegantní úpravou X-ek. Pro běžné uživatele je nabídka funkcí dostatečná a velmi příjemně se s ní pracuje. Perfektní je čas bootu - do 30-ti sekund po stisku tlačítka Power je OS připraven k použití. I když jsem fanda Linuxu, tak prostě bez Windows to zatím nejde, bohužel :-(

Instalaci Windows jde udělat buď pomocí externí USB cd-rom mechaniky, což velmi doporučuji, protože se tím vyhnete víkendovému opruzu, který jsem s instalací zažil. Druhá varianta je pomocí USB flash disku. V čem byl ten opruz? Chtěl jsem dosáhnout stavu, kdy by v notebooku na jeho interním disku zůstal původní Xandros a Windows měl jen na USB flash disku. A to celé jsem chtěl spáchat tak, že vlastní instalátor by byl také na USB flash disku. Později se tato smrtelná kombinace ukázala být docela neřešitelná pro Win instalátor a omylem jsem si sničil MBR na interním disku. Variantu Windows na USB flash disku jsem poté zkoušel na normálním velkém notesu při instalci z CD a tam se to povedlo. Dál jsem se tedy rozhodl zničit i vlastní instalaci Linuxu a nainstalovat Windows z USB flash disku přímo na interní disk. To se nakonec povedlo. Návod jde zde nebo česky zde. Pokud se rozhodnte Windows očesat v programu nLite, je nutné nevyřazovat v Operating system and options položku Manual install and upgrade. V opačném případě uvedené návody nebudou fungovat, resp. prográmek usb_prep8 bude tvrdit, že nenalezl korektní instalační soubory Windows.

Interní SSD disk se vyznačuje jednou nepříjemnou vlastností - omezeným počtem zápisů. Je to prostě klasická flashka, čili je vhodné minimalizovat počet zápisů na něj. Různé metody jsou probírané v uvedeném fóru. U svých Windows jsem se pokusil přemístit pagefile (swapak) na USB flash disk, to se mi zatím nepovedlo, Windows si ho usilovně drží na C: a poté přemístit kompletní uživatelská data také na USB disk. Proč uživatelská data? V adresáři Documents and setting jsou kompletní prolify uživatelů se všemi temporary soubory, logy a podobnými zrůdnosti, kde se zapisuje co chvíli. Čili když to časem zničí flash disk (rok, dva...), tak čert to vem, ale interního SSD by byla škoda. Návod jak to spáchat je zde.