EPROM mazačka

07.03.2009

Pokud potřebujete občas smazat pár EPROM pamětí a nevyplatí se vám investovat do profesionální EPROM mazačky, nabízím zde způsob, jak si mazačku vyrobit svépomocí za čtvrtinovou cenu té nejlevnější.

Fakta

Horské sluníčko

Je zřejmě nejsnazší způsob jak EPROM vymazat bez profi mazačky. Návodů na netu je spousta, ale osobě mi to přijde jako hodně velká divočina. Horská sluníčka, mimo vlastní výbojky, obsahují taktéž topné spirály, které nejdou odpojit. EPROM paměti je nutné chadit a nebo je umístit dále od něj. S mým sluníčkem trvalo mazání téměř hodinu.

Zářivka

V podstatě každá zářivka je zdrojem UV záření. Je to dáno fyzikální podstatou doutnavého výboje. Klasické zářivky mají na svém vnitřním povrchu luminofor, který dopadající UV absorbuje a září. Sehnat zářivku bez tohoto luminoforu je překvapivě snadné - používají je ve vodních a vzduchových filtrech na hubení škodlivých mikroorganismů. Čili stačí zajít do libovolného akvaristického obchodu a chtít náhradní UV zářič. Téměř všude nějakou variantu měli.
Patice s tlumivkou lze běžně zakoupit v ochodech s elektroinstalačním materiálem a startér má zářivka přímo v sobě. Konstrukční uspořádání závasí na možnostech každého, pro občasné použití stačí EPROM položit vedle tlumivky a celou sestavu přikrýt kouskem alobalu nebo alespoň hrncem. Emitované teplo není nikterak zásadní, pouze je dobré trochu větrat, protože vytvářející se ozón není příliš zdraví prospěšný.
EPROM se smažou průměrně za 30-40 minut, ale nechávám je preventivně osvěcovat přes hodinu - spotřeba zářivky je oproti horskému sluníčku směšná.