1W brutal PLL

11.04.2000

Tak jsem se tak jednou pohyboval po různých stránkách o pirátských rádiií a našel jsem jedno velice pěknou konstrukci 1W vysílače s PLL. Jeho výrobcem je anglická firma Veronica Ltd. a ta ho nabízí (dnes již spíše nabízela) v podobě stavebnice asi za 72 liber a už oživený a nastavený za 99 liber. Realita je ovšem taková, že dávat 3600,-Kč nebo 4950,-Kč za zapojení, které ve skutečnosti příjde tak na 500,- se mi jeví jako dost mimo. Ukecal jsem tedy jednoho piráta z Holandska a ten mi poslal DPS se strany součástek a schéma. Překresil jsem tedy tu desku, ale raději si ji ještě překontrolujte podle originálu a schématu.

4/2000 Tak už to mám hotové a funguje to, až na malý problém s PLL, úplně super. I bez PLL mi to za 6 hodin provozu ulejo asi o 6kHz a to je paráda. Jinak výstupní výkon není 1W, ale pohybuje se tak od 400mW (12V) az do 900mW (16V) a je také samozřejmě závislý na přispůsobení antény. Při stavbě jsem neměl žádné problémy a pokud tedy použijete správné součástky a rozměry cívek, mělo by to šlapat na první zapojení.

Diky Tomikusovi jsem se dozveděl, že na Alt Pirate Radio nějakej boreček odhalil chybičky, co jsem měl na osazováku a diky jim me jaxi nefungovala PLL.. Takže pokud s tím někdo máte problém, tak v downloadech je onen opravenej a vychytanej osazovák. Pozor, nektere chyby uz mám dávno opravené - vf část jede bez problému, takže jediny co mě zatím dělalo problém, byla PLL. Až bude chvíli čas, tak se na to kouknu a hodím sem výsledky.


Takhle to vypadá postavené

Specifikace

Frekv. Rozsah: 100 KHz kroky od 87.5 do 108 MHz
Frek. Stabilita: +/- 1 KHz max, typ. +/- 500 Hz
Čas zachycení PLL: 3 sekundy
Harmonické: Lepší než -45 dB relativně k nosné
Vf výkon: 900 mW min.
Vf výstupní konektor: SO-239 (obyčejné PL-ko)
Napájecí napětí: 13.8V stabilizované a řádně vyfiltrované
Citlivost nf vstupu: 0.775 V RMS pro +/- 75 KHz
Poměr signál/šum: -75 dBu
Rozsah nf vstupu: Typicky od 20 Hz do 76 Khz
Nf zkreslení: Lepší než 0.2% THD

Downloady

Schéma zapojení
DPS
Rozmístění součástek
Seznam součástek
Oprava rozmístění součástek