Dřevěný zahradní domek

25.12.2021

Intro

Bydlíme v malém přízemním rodinném domku, který záměrně neobsahuje žádnou garáž nebo obdobný větší skladovací prostor. Tento "handicap" jsem vyřešil stavbou zahradního domku. Do něj se s přehledem vleze celá ta kupa více či méně potřebných krámů, které je vhodné uchránit před povětrnostními vlivy. A taky je to skvělá letní trucovna :-).

Fakta

Zahradní domek je navržen jako nezateplená jednostranně opláštěná dřevostavba s podlahou tvořenou ze zámkové dlažby. Vnější rozměry 8060 x 3560 mm. Půdorysná plocha 28.7 m2.

Rozhodoval jsem se, zda-li by nebylo lepší postavit zděnou variantu. Po důkladné rozvaze jsem dospěl k závěru, že nikoliv. Zděná stavba by totiž vyžadovala výrazně více výkopových prací, dovozů betonu a složitějších operací, které bych sám dělal jen obtížně. A jelikož stavba zahradního domku měla být spíše odpočinkovou záležitostí, vybral jsem to, co je mi milejší - tedy dřevo :-)

Základy

Místo a plán

Nejprve jsem si udělal orientační náčrt, kde bude domek stát a kde budou obrubníky. Poté jsem do rohů zatloukl roxory a vytyčil prostor, kde se bude kopat.

Výkop

Následující den dorazil bagr 2C2L (dva cigáni a dvě lopaty :-) a na hloubku rýče (cca. 25cm) odkopali a odvozili ornici sousedovi. S tímto jsem se opravdu dřít nechtěl, neboť se kopalo v září, kdy byla hlína po létě vyprahlá a tvrdá na šutr. Následně jsem celou plochu poskákal žábou (to vzhledem k tvrdosti hlíny nemělo valný efekt) a vytyčil provázkem polohy budoucích obrubníků.

Obrubníky a patky

Obrubníky se pokládaly do suchého betonu, který jsem si nechal dovézt. Bohužel jsem napoprvé neodhadl množství a bylo ho málo. Čili druhý den druhý dovoz. Celkem bylo potřeba 1.5m2. Obrubníky jsou klasické zahradní 1000x200x50. Kupoval jsem je v OBI a nadvakrát je vzal cestou z práce do kufru auta. Na vnitřním okraji obrubníku pro podlahu domku jsou vidět díry pro 15 betonových patek. Do nich jsem zabetonoval (pytlovaným betonem) závitové tyče M22 s navařenou pásovinou tak, aby se v betonu nemohly protáčet a velkoplošnými podložkami 70x5 pro fixaci přenosu axiálních sil (tlak zhora dolů).

Zámková dlažba

Po zimě jsem se pustil do zámkové dlažby a jelikož jsem to nikdy předtím nedělal, měl jsem z toho jisté obavy. Nic na tom není :-) Jako spodní podkladovou vrstvu jsem si nechal dovézt betonový recyklát namísto hrubého kameniva 16/32. Byl výrazně levnější a jelikož zámková dlažba je pouze pochozí, bohatě to stačilo. Recyklát jsem srovnal a žábou zhutnil na výšku 9-10cm pod horní okraj obrubníku. Zbytky jsem uklidil do okapového chodníku. V dalším kroku jsem si nechal dovézt kamenivo 4/8, které jsem při pokládání zámkové dlažby latí roztáhl na výšku 4cm pod úroveň obrubníku v místě pod domkem a 5cm v místě venkovního chodníku. Důvod těchto rozdílných výšek je, že zámkovou dlažbu v domku jsem potřeboval umístit alespoň o 1 cm výše než chodník tak, aby se u vchodových dveří udělal malý schodek a netekla dovnitř voda. Betonové kostky (Diton Parketa 20x10x6) jsem si vozil z OBI cestou z práce, vždy po 200ks (tj. 500kg). To co jsem si přivezl, tak jsem ihned položil. Celkem to bylo 10 jízd. Posledním krokem bylo zasypání spár křemičitým pískem, zametení a zhutnění. Plocha dlažby klesla o 1 cm. Dostala se tak v místě chodníku na úroveň obrubníku a v místě domku 1cm nad obrubník - přesně podle plánu.

Na fotce je vidět schodek a navíc doplněný odtokový žlábek. Ten jsem tam musel přidat, protože se mi nepovedlo vytvořit takový spád, aby voda odtékala od dveří pryč. Držela u nich a tímto se problém vyřešil.

Nosná konstrukce

Základový rám

Trámky základového rámu jsou napuštěny prostředkem proti škůdcům a 5x natřeny lazurou Sokrates Lazurit Forte. Vzájemně jsou pak slepeny PU lepidlem a sešroubovány konstrukčními vruty. K závitovým tyčím je rám upevněn pomocí matic a velkoplošných podložek o průměru 70x5mm. Podložky jsem do trámků zapustil (drážka vyrobená horní frézkou) a podařilo se mi tak dosáhnout snížení výšky rámu nad zámkovou dlažbou na zhruba 1.5cm. Posledním krokem bylo využití rotačního laseru, dvou velkých klíčů a srovnání celého rámu do dokonalé váhy.

Rámová konstrukce

Pracovní obrázek při plánování rozložení stojek. Rastr jsem zvolil tak, aby všechny stojky byly symetrické - čili není obvyklých 625mm, ale o něco více.

Na základový rám jsem našrouboval ocelové úhelníky. Stojky jsem nařezal na shodnou délku poté přišrouboval k úhelníkům. Horní konec je přišroubován opět pomocí úhelníků k hornímu rámu - ten je z jednoho trámku 60x100. Celé je to strašně jednoduchá práce, stačí uřezat trámek a zašroubovat vrut. Žádné tesařské spoje, žádné složitosti.

Po dokončení svislých stěn a provizorním zavětrování šikmými latěmi jsem se pustil do montáže střechy. Prvním krokem bylo našroubování kleštin na horní trámek stěn - opět pomocí ocelových úhelníků a vrutů. Kleštiny jsou KVH stejné dimenze jako svislé trámky a kromě zatížení střechou tvoří i podporu pro podlahu půdního prostoru. Ten totiž také využívám ke skladování. Všechny kleštiny jsou umístěny přesně na svislými stojkami (kromě krajních) a nezpůsobují tak prohýbání horního trámku stěn.

Krokve jsou ke kleštinám přišroubovány dvěma dlouhými konstrukčními vruty a navíc pro jistotu také pomocí ocelové spojovací desky. Horní konce se opírají o středovou vaznici tvořenou KVH trámkem 40x150. K této vaznici jsou fixovány ocelovými úhelníky. Středová vaznice je podepřena na čtyřech bodech - na krajních stěnách a poté na dvou zesílených kleštinách, kdy je ke standartní kleštině 40x100 přidán další KVH trámek 60x100. Stejně tak je i zesílena svislá stojka pod těmito body.

Celou rámovou konstrukci jsem natřel jednou vrstvou lazury Lazurit Forte.

Zaklopení

Na kleštiny jsem našrouboval OSB-PD desky tl. 18mm a ihned na ně přisponkoval fólii určenou pod asfaltový šindel - IKO Armourbase Pro. Tato fólie může nějakou dobu sloužit jako provizorní krytina, takže jsem tímto dostal domek pod střechu.

Vnější svislé stěny jsem obložil OSB-PD deskami tl. 15mm. Přímo na ně jsem poté přišrouboval obkladové palubky shodné tloušťky a to těmito vruty s vrtáčkem a frézkou. Stejnými palubkami, byť bez podkladových OSB desek, jsem zaklopil i přesahy kleštin a plochy štítů. Při montáži palubek bylo nutné precizně natírat pero a drážku. Jde o to, že časem palubky ještě více vyschnou, zcvrknou se a pokud by nebyly tyto místa natřené již při montáži, objevily by se formou bíle svítících spár - a to nevypadá hezky.

Mezi OSB deskou a první spodní palubkou je vloženo oplechování, které má za cíl omezit zatékání šikmého deště nebo sněhu. Je to znázorněno na výkresu patky (nahoře) a výsledek je vidět na následujícím obrázku. Mezerou pod základovým rámem tak může proudit vzduch, ale nedostane tam voda.

Dřevo směrem do exteriéru je natřeno jednou vrstvou lazury Sokrates Lazurit Forte a poté dvě vrstvy lazury Sokrates Lazurit Plus. Obě v barvě kaštan. Letos jsem domek znovu přetřel, byť to nebylo až tak nutné. Ale mám zde zbytky barvy, kterým končí životnost v 5/2022 a nechci ji vyhazovat.

Střecha

Oplechování

U klempíře jsem si nechal naohýbat závětrné a okapové lišty z hnědého plechu. Lepenkovými hřebíky jsem je přibil do OSB záklopu a přilepil k nim podkladový pás. Závětrnou lištu jsem ze strany štítu zafixoval šrouby s gumovou podložkou určené pro plechové střechy. Co se týče hřebíků, používal jsem pouze hřebíky IKO viz. obrázek níže. Mají na sobě vroubkování a jejich výhodou je, že jdou jen velmi obtížně vytáhnout - doporučuji kouknout na toto video. Lituju toho, že jsem je nenašel už dřív, protože když jsem stavěl domeček pro děti, hřebíky bez vroubkování mi z tenkého OSB lezly ven skoro pohledem.

Krytina

Jako krytinu jsem použil asfaltový šindel IKO Superglass 3T a příbíjel ho výše uvedenými hřebíky délky 20 a 25mm. Jako laikovi se mi s touto krytinou moc dobře pracuje, jde to rychle a prořezy jsou opravdu malé. Na krajích jsem šindel k závětrné liště lepil tmelem IKO Plastal Stick. PS: S IKO nic společného nemám, jen jsem vše kupoval na jednom místě a vzal jsem to, co výrobce doporučuje v dokumentaci.

Výplně

Zahradní domek má jedno okno a jedny dveře. Okno jsem koupil prachobyčejné plastové s tím, že pokud se mi časem nebude líbit, pořídím dřevěné. Je ve stěně ukotveno na PUR pěnu a z venkovní strany olištováno dřevěnou latí. Parapet je umístěn špatně, krytky by měly být až pod svislou lištou, ale co už :-)

Dveře jsou palubkové včetně dřevěné obložkové zárubně - tedy osazení opět na PUR pěnu.

Náklady a odkazy

Náklady

Jedná se o ceny v roce 2019.

PoložkaCena
KVH trámky18500
Palubky11500
OSB desky 22400
Šindel + příslušenství 13200
Oplechování 4300
Barvy 4200
Spojovací materiál 6700
Výkopy 9700
Zámková dlažba a obrubníky 12100
Beton, štěrk, dovozy 11800
Patky (beton, tyče) 4100
Okno a dveře 8800
CELKEM127300

Odkazy

Byrokracie

Jelikož je zahradní domek větší jak magických 25 m2, musel jsem ho pořešit se stavebním úřadem. Je to sice trochu pakárna (mám na mysli systém, nikoliv místní úřad - pracovnice byla korektní a nápomocná), ale takové máme zákony...